INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mirosław Dobrzański     

Mirosław Dobrzański  

 
 
1848-02-26 - 1914-12-03
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dobrzański Mirosław (1848–1914), poeta, publicysta, działacz społeczny, syn Aleksandra i Józefy z Marchwińskich, ur. się 26 II we Włostowicach obok Puław. Po ukończeniu w r. 1867 gimnazjum filologicznego w Piotrkowie, przez dwa ostatnie lata istnienia Szkoły Głównej w Warszawie (lata szkolne 1867/8 do 21 VI 1869) uczęszczał na wydział prawa i administracji, później na wydział prawny rosyjskiego już Uniwersytetu Warszawskiego. Czas jakiś zajmował się rolnictwem na wsi, oddając się zarazem poezji, publicystyce i pracy społecznej. Następnie jako aplikant pracował w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie.

W r. 1878 objął na własność i redagował odtąd przez lat 29 czasopismo »Tydzień«, założone w Piotrkowie w r. 1873. Był to jedyny wówczas organ gub. piotrkowskiej, w której obrębie znajdowała się Łódź i Zagłębie Dąbrowskie. Połączenie w osobie D-go prawnika, ziemianina, poety i publicysty sprawiło, że pismo było prowadzone ideowo, poważnie i poczciwie, pomimo braku środków materialnych i niesłychanych szykan ze strony funkcjonariuszy cenzury i administracji. Nawet przy takim surowym nadzorze w r. 1885 sekwestrator rządowy wyegzekwował od redaktora 150 rb. kary administracyjnej za wydrukowanie ocenzurowanego artykułu. Praca obywatelsko-redaktorska była w tych warunkach po prostu torturą. »Tydzień« był jednym z najlepiej redagowanych pism prowincjonalnych. Dla swego wydawnictwa zorganizował jedyną polską drukarnię w Piotrkowie. W pracy redaktorskiej i społecznej wspierała D-go żona, Emilia z Karczewskich (1853–1925), dostarczając przekładów utworów literackich, dodawanych bezpłatnie do pisma. Była ona nauczycielką i od r. 1881 prowadziła pensję żeńską, zamkniętą w r. 1883 przez kuratora Apuchtina. »Tydzień« został zawieszony w r. 1906 przez gen. gubernatora Skałłona, a wkrótce potem »z powodu szkodliwego kierunku« całkowicie zamknięty.

Pierwsze próby poetyckie D-go drukowały warszawskie »Kłosy«, później »Niwa«; osobno wyszły nacechowane głębokim liryzmem i uczuciem narodowym Wstępne akordy (W. 1871), Poezje (Kr. 1879), Pusta noc (W.-Kr. 1906). Piękny przekład »Cyganów« Puszkina wyszedł w »Taniej Bibliotece A. Wiślickiego« (W. 1881). Według słów P. Chmielowskiego D. celował pięknym językiem i stylem potoczystym. W początkach r. 1905 jako przedstawiciel ziemi piotrkowskiej D. jeździł do Petersburga w delegacji z memoriałem Tyszkiewicza o spolszczenie szkolnictwa w zaborze rosyjskim. Zmarł 3 XII 1914.

 

Wspomnienia osobiste. Wiadomości od syna D-go. Korbut, Literatura polska, IV; W. Enc. Il.; »Czas« nr 272 z r. 1915; »Tyg. Il.« 1889, półr. II, s. 212. – B. Narodowa: Zbiory Rapperswylskie nr 2168; Arch. Ośw. Publ.: Akta Kom. Rząd. Spraw. wewn., duch. i oświec. publ. nr 2306 vol. II. Chmielowski P., Zarys najnowszej literatury polskiej, 1895.

Walerian Karwasiński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.